Lasery jako ze sci-fi filmů

Lasery ve sci-fi filmech a realita

Jak už jsme naznačili v úvodu, v dnešním článku se podíváme na to, co je pravdy na laserech, se kterými se setkáme především ve sci-fi filmech. Přesněji řečeno se podíváme na jejich reálné využití v praxi.

Setkat se s nimi můžeme v medicíně v rámci některých chirurgických zákroků, v průmyslovém odvětví i mikroelektronice. Své využití najdou také u výpočetní či měřicí techniky. Jistě si vzpomenete na lasery používané na stavbách pro měření vzdálenosti. Využití najdou také u realitních makléřů a podobně. Velký rozvoj zaznamenaly lasery také ve vojenské oblasti. Odsud ostatně pochází celá řada techniky. Vojenské technologie se vždy podílely velkou měrou na celkovém technologickém posunu ve společnosti.

Konkrétní lasery používané v praxi

Teď už se podívejme na několik konkrétních typů laserů, se kterými se můžete běžně setkat.

  • Průmyslové lasery – V rámci průmyslu lze využít lasery pro řezání, vrtání, svařování nebo také žíhání. Například řezání laserem je využíváno u všech materiálů, které nemají vysokou tepelnou vodivost, například titan. U svařování je výhodou bezpečnost během celého procesu a minimální ohřev materiálu. Výhodou je tedy rychlé zchladnutí předmětu, který svařujeme.
  • Využití v medicíně - Určitě znáte laserovou operaci očí. Laser se začal v historii využívat nejdříve pro odstranění pigmentových skvrn a také při operaci očních sítnic. Lasery jsou především šetrné a také bezpečné, proto jejich obliba a šíře využití neustále roste. Nyní se laser využívá také v plastické chirurgii, dermatologii, neurochirurgii, stomatologii nebo také gynekologii.

To vše dovedl k dokonalosti vývoj robotických laserových systémů nabízejících přesnost, které nemůže lidská ruka konkurovat.

Rozvoj technologií pro ulehčení práce

Výhodou rozvoje technologií využívajících laseru, podobně jako dalších technologií, je zjednodušení a zrychlení procesu výroby. To přináší řadu nových možností. Pracovní podmínky mohou být bezpečnější a pracovní prostředí mnohem čistší. Do té doby těžká manuální práce je nyní vykonávána automatickými systémy. Oproti tomu jemné, například chirurgické úkony, jsou mnohem přesnější a bezpečnější. Je jisté, že tohle odvětví nám v budoucnu přinese řadu dalších, dosud netušených možností, které jsme zatím neviděli ani ve sci-fi filmech, natož v realitě.

Líbil se vám článek o laserech? Jestli se zajímáte o strojírenství a další oblasti průmyslu, přečtěte si také naše další články Rostlinná krmiva pro velkochov skotu a Mohutný rozvoj výstavby silnic a dálnic.

Fotografie