Voda z vlastní studny – výhoda nebo starost navíc?

Na jakém principu funguje studna

Z pohledu laika vypadá studna jako kruhový otvor do země, který je možný vyhloubit prakticky kdekoliv. V širším kontextu to bohužel nefunguje takto přímočaře a jednoduše. 

Studny se hloubí s průměrem 152 – 1600 mm. Pro nekomerční účely rodinných domů bohatě postačí průměr 324 mm. Samotnou šířku a hloubku ovlivní nejen přání majitelů, ale také stav podloží. 

Jakmile je při vrtání dosaženo potřebné hloubky, tak se pomocí centrátorů potrubí umístí na střed. Prostor mezi potrubím a stěnou vrtu se vyplňuje filtračním štěrkem. Perforacemi poté vtéká voda do studny a dále je čerpána ponorným čerpadlem na povrch. Od podloží je oddělena pevným dnem, které zabraňuje vniknutí kalu a znečištění. 

Podmínky stavby 

Studna je z hlediska stavebního úřadu poměrně náročná stavba vyžadující potřebné dokumenty, připravte se na spoustu papírování a dlouhé schvalovací procesy. Pokud stavíte dům, tak můžete studnu přidat ke stavebnímu povolení na dům a vše schválit společně. U samostatné stavby potřebujete také souhlas úřadů. 

Vrtaná či kopaná studna se řadí mezi vodní díla. Budete tedy potřebovat nejen projektovou dokumentaci, ale také hydrologický rozbor, protože neuváženým kopáním můžete zasáhnout do podzemních vod.

Dále je třeba získat územní rozhodnutí, povolení stavby vodního díla a povolení k odběru podzemní vody. Při stavbě studny budete jednat nejen se stavebním úřadem, ale také s vodoprávním úřadem, který schvaluje nakládání s vodami. 

Jak probíhají práce

Po získání potřebné dokumentace a vyřízení povolení přichází řada na samotné výkopové práce. Ty vždy provádí certifikovaná firma. Na internetu bohužel narazíte na spoustu podvodníků, tak pečlivě čtěte recenze a vyhledávejte ověřené profesionály. 

Jakmile je studna vykopaná, tak přichází na řadu čerpací zkouška ke zjištění vydatnosti studny. Při finálním předání získáte studnu s čistou vodou, technický popis a návrh na použití čerpacích technologií. 

Cena realizace

Do celkových nákladů je třeba započítat spoustu věcí, proto se nedivte, když vás finanční nákladnost zaskočí. Zřízení studny není vůbec levná záležitost a je třeba zvážit, zda se vám opravdu vyplatí. 

Průměrná cena se pohybuje kolem 4000 Kč za metr strojově kopané studny. Pokud není strojní kopání možné, tak ruční kopání vyjde na dvojnásobek. Finální cena studny hluboké zhruba 30 metrů se může vyšplhat přes 100 000 Kč. 

Celková cena výkopových prací závisí také na podloží. Ve skále se vrtání citelně prodraží, protože je třeba nasadit těžší techniku. 

Přečtěte si také o novinkách ve stavebnictví pro rok 2022 nebo načerpejte informace o nákupu stavebních materiálů.

Fotografie