Nepálené cihly
Nepálené cihly si nejčastěji spojujeme s venkovskými obydlími a máme k nim spíše negativní vztah. Takzvané vepřovice nebo také kotovice vyvolávají obavy o trvanlivost stavby. Pokud je ale domek postaven na suchém místě a je správně provedena hydroizolace, tak se není čeho obávat.
Nepálené cihly jsou difúzně otevřené a díky nim může dům volně dýchat. Zároveň zajišťuje skvělé tepelně izolační i akustické vlastnosti. Mnoho lidí se o nepálených cihlách dozví při snaze postavit zdravý dům.
Na trhu je jen málo firem, které vyrábí nepálené cihly. Pokud si však seženete lis a na staveništi se nachází dostatek jílu, tak si je můžete zhotovit sami. Seschnutí trvá čtyři týdny a následně jsou cihly pečlivě zkoumány, zda jsou vhodné ke stavbě domu.
Ekologické izolační materiály
Izolace z technického konopí vynikají svými tepelně izolačními vlastnostmi. Lze s nimi zateplit střechy, podlahy, stropy nebo zdi. Některé firmy vám vyrobí izolační desky přesně na míru, čímž se významně zkrátí čas montáže. Zajímavostí je pozitivní CO2 bilance. Konopí při svém růstu spotřebuje více CO2, než je potřeba k výrobě m3 konopné izolace.
Ovčí vlna je dalším ze skupiny ekologických izolantů. Kromě izolačních vlastností funguje i jako filtr škodlivin z ovzduší. Pomůže vám udržet optimální vlhkost v interiéru a nijak nedráždí pokožku a nezpůsobuje dýchací potíže.
Len je tradiční kulturní plodina pěstovaná na území České republiky, takže je nejen ekologická, ale také lokální. Lněná izolace nabízí skvělý poměr cena-výkon. Svými vlastnostmi se bez problémů vyrovná průmyslově vyráběným izolacím. Není překvapením, že se používá na zateplení střech, stěn, stropů i podlah.
Recyklované materiály
Jedním ze základních pravidel ekologie je: využij to, co už máš. Není třeba produkovat stále nové věci, když můžeme využít ty staré. Zpracovat a využít dokážeme prakticky všechny druhy stavebních materiálů. Tašky, beton, suť, zemina, asfalt, kovy, sklo, dřevo a další lze bez obav znovu využít na další projekty.
Materiály jako je eternit jsou sice prakticky nesmrtelné, ale zrovna v tomto případě je lepší se jich zbavit. Prokazatelně totiž poškozují naše zdraví. Odstranění eternitu by mělo probíhat podle přísných norem, aby nedošlo ke kontaminaci.
Zajímáte-li se o trendy ve stavebnictví tak vám nesmí uniknout Novinky ve stavebnictví pro rok 2022. Jak neprodělat na stavbě se dozvíte v textu Nákup materiálu ve stavebnictví.